Materiały

Krótki przewodnik po materiałach, ułatwiający orientację.

NASZE WŁÓKNA
NASZE PRZĘDZE
NASZE MATERIAŁY

NASZE WŁÓKNA

Bawełna

Bawełna jest włóknem naturalnym pozyskiwanym z włosków nasion bawełny. Jej głównym składnikiem jest celuloza. Włoski nasion mogą być różnej jakości i długości, a rozróżnia się je na podstawie długości włókien. Ze względu na wysoką absorpcję wilgoci i przepuszczalność powietrza bawełna zapewnia wysoki komfort noszenia, a także jest wytrzymała, łatwa do czyszczenia i niezwykle trwała.

* Bawełna jest podstawą wszystkich naszych koszulek i bluz.

Wiskoza

Wiskoza to tak zwane włókno regenerowane. Jej głównym składnikiem także jest celuloza. Wiskoza jest pozyskiwana z drewna w procesie chemicznym, a następnie przędzona w celu stworzenia włókien ciągłych. Jej właściwości są podobne do właściwości bawełny.

* W asortymencie Stedman® używamy włókna wiskozowego do tworzenia melanżowych efektów kolorystycznych w połączeniu z bawełną

WŁÓKNA Images

Poliester

Jest to włókno syntetyczne. Jest ono produkowane jako włókno ciągłe z politereftalanu etylenu w procesie przędzenia w stanie stopionym. W tym procesie można dostosować grubość, połysk i właściwości dotykowe w zależności od przeznaczenia. Poliester jest bardzo łatwy w pielęgnacji i trwały. Nie wchłania wilgoci, ale odprowadza ją wzdłuż powierzchni włókna, dlatego doskonale nadaje się do odzieży funkcjonalnej.

* Używamy czystego poliestru w naszych kolekcjach sportowych i outdoorowych, a także łączymy go z włóknem bawełnianym, aby zapewnić lepsze zachowanie kształtu w naszych produktach bawełnianych o wysokiej gramaturze.

Poliamid

Poliamid, zwany także w niektórych formach nylonem, jest podobny do poliestru pod kątem procesu produkcji i właściwości. Jest pozyskiwany z węgla w takim samym procesie i charakteryzuje się większą elastycznością niż poliester.

* Bardzo cienki nylon można znaleźć w naszych pikowanych kurtkach i kamizelkach.

Elastan

Jak sama nazwa wskazuje, włókno to jest bardzo rozciągliwe. Jest ono wytwarzane z poliuretanu i glikolu polietylenowego w procesie przędzenia na sucho i zwykle jest łączone z innymi nieelastycznymi włóknami. W ten sposób można uzyskać większą elastyczność i zachowanie kształtu.

* Aby zapewnić maksymalny komfort noszenia koszulki, łączymy elastan z bawełną.


NASZE PRZĘDZE

Illustration PRZĘDZE

Włókna ciągłe

Jeśli włókna syntetyczne nie są cięte na krótkie kawałki, ale używane w nieskończonej długości, mówimy o przędzy z włókien ciągłych. Przy produkcji odzieży są one zwykle używane jako przędze wielowłóknowe, tj. przędze wykonane z dużej liczby bardzo cienkich włókien. Przędza powstaje bezpośrednio w procesie przędzenia poprzez jednoczesne przędzenie wymaganej liczby włókien i łączenie ich w odciągu.

Właściwości przędzy mogą być określane przez kształt, grubość i liczbę włókien, pokrycie powierzchni lub teksturę.

* Do produkcji naszej odzieży sportowej używamy poliestru ACTIVE-DRY°, cienkiej przędzy wielowłóknowej, która ze względu na kształt włókien wyjątkowo skutecznie transportuje wilgoć. W mikropolarach używamy teksturowanej, nieco grubszej przędzy, która może być poddana szorstkowaniu do charakterystycznej miękkiej powierzchni, a w naszych kurtkach outdoorowych funkcjonalność przędzy jest optymalnie dopasowana do ich przeznaczenia.

Bawełna ring-spun, zgrzebna lub czesana

W celu wytworzenia przędzy z pojedynczych włókien są one skręcane ze sobą tak mocno, aby powstało silne wiązanie. W przypadku bawełny ring-spun odbywa się to w kilku etapach.

Najpierw wymagana ilość włókien jest oczyszczana i poddawana orientacji. Tę orientację można osiągnąć jedynie poprzez zgrzeblenie lub dodatkowe czesanie włókien. Podczas zgrzeblenia włókna są z grubsza orientowane w tym samym kierunku. Aby uzyskać szczególnie wysoką jakość przędzy, z grubsza zorientowane włókna są następnie doprowadzane do wysokiej równoległości poprzez czesanie, a jednocześnie wyczesywane są najkrótsze włókna, co zapewnia gładszą i trwalszą przędzę. W kolejnym etapie zorientowane włókna są łączone w niedoprzęd, grubą nić włókien, która następnie na ostatnim etapie jest przetwarzana w stałą przędzę poprzez jednoczesne rozciąganie i skręcanie.

Im cieńsza ma być przędza, tym dłuższe muszą być włókna. Proces przędzenia bawełny ring-spun zapewnia najwyższą jakość przędzy w porównaniu z innymi procesami. Przed procesem przędzenia włókna bawełniane mogą być mieszane z innymi włóknami w celach wizualnych lub funkcjonalnych. Jeśli dodawane włókno jest włóknem regenerowanym lub syntetycznym, niekończące się włókna są w tym celu przycinane do długości włókien bawełny.

* Nasze produkty bawełniane są wytwarzane wyłącznie z bawełny ring-spun. W kolekcji Basic używamy przędz zgrzebnych, a w kolekcji Lux przędz czesanych.


NASZE MATERIAŁY


Illustration MATERIAŁY

Dzianiny

Materiały utworzone z przeplatających się pętli nici, zwanych oczkami, nazywane są dzianinami. Oczka leżące poziomo obok siebie nazywane są rządkami oczek, a te leżące poniżej siebie nazywane są kolumienkami oczek. Jeśli podczas tworzenia oczka nitka przechodzi przez poprzednie oczko od tyłu do przodu, jest ono nazywane oczkiem prawym, a w odwrotnej sytuacji oczkiem lewym. Innymi elementami wzoru dzianiny są przeskoki lub haczyki. W przypadku przeskoku jedno lub więcej oczek w rzędzie jest pomijanych, w haczyku oczko jest przedłużane lub poszerzane przez kilka rządków lub kolumienek. Poprzez odpowiednią kombinację prawych i lewych oczek, przeskoków i haczyków można stworzyć różne wzory i funkcje materiału. Ze względu na swoją pętelkowa strukturę dzianiny są na ogół bardzo elastyczne i odporne na zagniecenia, a zatem oferują niezwykle wysoki komfort noszenia.

* W naszych produktach stosujemy następujące rozwiązania.

Single Jersey

Single Jersey Illustration
Single Jersey

Jedną z najczęściej stosowanych dzianin jest Single Jersey. Zazwyczaj jest on produkowany jako dzianina w kształcie tuby na okrągłej maszynie dziewiarskiej, ponieważ w ten sposób można uzyskać wyjątkowo cienkie materiały. Dzianina Single Jersey jest szyta identycznymi oczkami na jednym kręgu ułożonych obok siebie drutów, dzięki czemu powstają dwie strony materiału o różnym wyglądzie. Dzięki samym prawym ściegom po prawej stronie dzianiny ma ona bardzo miękką i równą powierzchnię, która sprawia, że jest wygodna w noszeniu i świetnie nadaje się do wykańczania.

* Wszystkie T-shirty Stedman® są wykonane z miękkiego materiału Single Jersey i są idealne do codziennego noszenia.

Single Jersey Full-Feeder Illustration
Single Jersey « Full-Feeder »

Aby zwiększyć komfort dzięki większej elastyczności, w maszynie dziewiarskiej można dodać włókno elastanowe do przędzy bawełnianej. W zależności od tego, czy odbywa się to w każdej kolumience oczek, czy co drugą kolumienkę, mowa jest o technologii „half-feeder” lub „full-feeder”. Ta ostatnia zapewnia bardziej równomierne rozłożenie elastanu, a tym samym wyższą jakość tkaniny.

* Nasze elastyczne artykuły są wykonane w technologii full-feeder.

Pika

Pika to nazwa nadawana materiałom, których powierzchnia charakteryzuje się naprzemiennie wypukłymi i wgłębionymi miejscami. W dzianinach efekt ten osiąga się za pomocą haczyków. W naszych koszulkach polo stosowane są dwa różne rodzaje piki:

Pika o strukturze plastra miodu
W naszej bawełnie pika o strukturze plastra miodu zawsze występują naprzemiennie zwykłe oczka prawe i wydłużone oczka prawe (haczyki) zarówno w rządku, jak i w kolumience oczek. Taki układ tworzy stosunkowo luźną dzianinę o wzorze przypominającym plaster miodu.

* Używamy tej piki w naszych koszulkach polo Basic Wear i zalecamy ją do zastosowań bez dużych obciążeń mechanicznych.

Pika pojedyncza
Struktura naszej piki pojedynczej powstaje poprzez powtarzanie wzoru czterech rzędów oczek. Najpierw przerabiany jest rząd oczek prawych. Po nim następuje rząd, w którym oczka prawe i prawe haczyki są zawsze na przemian. W trzecim rzędzie ponownie przerabiane są tylko oczka prawe, a w ostatnim rzędzie wzoru oczka i haczyki są przerabiane naprzemiennie w przeciwnym kierunku niż w drugim rzędzie. W ten sposób powstaje delikatny, ale bardzo stabilny wzór przypominający kratkę.

* Pikę pojedynczą stosujemy w naszych koszulkach polo Lux. Jest bardzo stabilna i nadaje się do wszystkich zastosowań. Aby zapewnić wyjątkowy komfort naszych elastycznych koszulek polo, do przędzy dodawane jest włókno elastanowe, podobnie jak w przypadku Single Jersey.

Pika o strukturze plastra miodu Illustration
Pika o strukturze plastra miodu
Pika pojedyncza Illustration
Pika pojedyncza

Interlock

Dzianiny Interlock nazywane są także dzianinami podwójnymi. Różnią się one od dzianin Single Jersey tym, że nie są dziane na jednym rzędzie drutów, ale na dwóch rzędach położonych naprzeciwko siebie. Po każdym oczku przędza przechodzi z jednego rzędu drutów na drugi, tworząc krzyż, który stanowi ścisłe połączenie.

Na obu rzędach drutów tworzone są prawe oczka, nadając obu stronom materiału taki sam wygląd. Ze względu na układ oczek Interlock jest nieco grubszy, a przez to bardziej wytrzymały niż Single Jersey. Możliwości projektowania materiałów Interlock są bardzo zróżnicowane ze względu na liczbę rzędów drutów.

* Czysty Interlock wykonany z przędzy ACTIVE-DRY° można znaleźć w naszych koszulkach Sports-T. Jego gładka powierzchnia umożliwia optymalne wykończenie, a nasz dobór przędzy zapewnia doskonałe odprowadzanie wilgoci.

Siateczka Interlock
Aby uzyskać efekt siateczki, oczka są wydłużane w regularnych odstępach w przednim rzędzie drutów struktury Interlock, tj. tworzone są haczyki. Zamiast gładkiej prawej strony materiału powstaje dziurkowana struktura zwana siateczką. Lewa strona tkaniny pozostaje gładka, jak w przypadku czystego Interlocku. Ze względu na swoją strukturę siateczka optymalnie nadaje się do odprowadzania wilgoci.

* Stosujemy siateczkę „Bird-Eyelet-Mesh” z przędzy ACTIVE-DRY° w naszych artykułach sportowych z kolekcji Active 140. To odpowiedni wybór do intensywnej aktywności sportowej.

Interlock Illustration
Interlock
Siateczka Interlock Illustration
Siateczka Interlock
Polar dwunitkowy Illustration
Polar dwunitkowy
Polar trzynitkowy Illustration
Polar trzynitkowy

Polar dwunitkowy

Jeśli do struktury jednonitkowego Single Jersey z tyłu wpleciona jest luźno druga przędza, a następnie całość poddawana jest szorstkowaniu, mamy do czynienia z polarem dwunitkowym. Materiały wykonane w ten sposób są zazwyczaj lżejsze niż ich trzynitkowe odpowiedniki.

* Dwunitkowy polar wykonany w 100% z bawełny ring-spun można znaleźć w naszej lekkiej bluzie z kapturem.

Polar trzynitkowy

Polar trzynitkowy to Single Jersey wykonany z dwóch różnych, ułożonych jedna za drugą przędz, z trzecią przędzą wplecioną luźno z tyłu. Taka struktura umożliwia zastosowanie różnych materiałów z przodu i z tyłu materiału. Aby stworzyć charakterystyczną miękką stronę wewnętrzną, lewa strona materiału po procesie dziania poddawana jest szczotkowaniu, a tym samym szorstkowaniu.

* W Stedman® używamy trzynitkowego polaru wykonanego z przędzy ring-spun w prawie wszystkich naszych bluzach i bluzach z kapturem. Czysta bawełna jest używana jako przędza wierzchnia, która tworzy przyjemnie miękką powierzchnię, umożliwiającą optymalne wykończenie. Aby zapewnić stabilność kształtu, używamy mieszanki bawełny i poliestru jako przędzy łączącej i wplatamy puszystą przędzę poliestrową na tylnej stronie, która umożliwia optymalne szczotkowanie, a tym samym zapewnia bardzo wysoki komfort noszenia.

Mikropolar

Aby wyprodukować mikropolar, w dzianinę Single Jersey wplatana jest dodatkowa nić, która tworzy pętlę pod kątem 90° do powierzchni, tak zwaną pętlę pluszową. Pętle te są następnie rozcinane i szczotkowane, tworząc znaną miękką powierzchnię. W zależności od pożądanej funkcjonalności szczotkowane są obie strony materiału. Nasz mikropolar jest wykonany z wielowłóknowego poliestru. Przy liczbie 144 włókien na przędzę mowa jest o mikrowłóknie. Miękka, szczotkowana powierzchnia nie tylko zapewnia wysoki komfort noszenia, ale może również optymalnie zatrzymywać ciepło ciała ze względu na wyjątkowo dużą liczbę pojedynczych włókien na powierzchni materiału. Aby zapewnić długotrwałą wytrzymałość, nasze artykuły z mikropolaru posiadają wykończenie antypillingowe.

Polar dzianinowy

Proces produkcji naszego polaru dzianinowego jest podobny do produkcji jednostronnie szczotkowanego mikropolaru szczotkowanego i ma takie same zalety. Jednak gruby, strukturalny wielowłóknowy poliester po prawej stronie tkaniny tworzy charakterystyczną dzianinową strukturę, która nadaje polarowi sportowy i elegancji wygląd.

Trójwarstwowy softshell

Trójwarstwowy softshell składa się z trzech różnych materiałów, które są ze sobą połączone na całej powierzchni. Wszystkie trzy przyczyniają się do funkcjonalności materiału.

W naszym softshellu warstwa zewnętrzna wykonana jest z cienkiego poliestru Single Jersey. Jest on elastyczny dzięki swojej strukturze i wodoodporny dzięki przędzy poliestrowej. W środku znajduje się półprzepuszczalna membrana. Dzięki niej woda z zewnątrz nie może przeniknąć do materiału, ale para wodna wydzielana przez ciało może być odprowadzana na zewnątrz. Warstwa wewnętrzna naszego softshellu jest wykonana z mikropolaru. Podobnie jak dżersej na zewnątrz, ta dzianina jest elastyczna i zapewnia utrzymanie ciepła blisko ciała.

Stedman® Softshell gwarantuje najwyższy komfort noszenia przy optymalnej funkcjonalności i jest idealny do użytku na zewnątrz.

Trójwarstwowy softshell Illustration
Trójwarstwowy softshell

Tkaniny

Gdy poziome (wątek) i pionowe (osnowa) nici krzyżują się ze sobą, tworząc powierzchnię tekstylną, powstaje tkanina. Tkaniny są z natury raczej nieelastyczne i dlatego mogą być tkane tak ciasno, że powstają wodoodporne powierzchnie. Używamy tkanin do naszych pikowanych kurtek i kamizelek.

Tafta

Tafta jest tkana splotem płóciennym. Jest to najprostszy i jednocześnie najściślejszy ze wszystkich splotów, ponieważ każda nitka osnowy leży naprzemiennie nad nitką wątku. Tkana z wodoodpornego nylonu tworzy wodoodporną powierzchnię dla naszych pikowanych kurtek i kamizelek.

Tafta Illustration
Tafta
The default language of your browser is "English". Would you like to switch to this language? (en)